Напоследък водата стана актуална тема. Нека поговорим по-сериозно за нея.
Водата винаги е била актуална тема за човека. От най-древни времена човек живее на места, където има достатъчно вода за неговите всекидневни нужди. Хората в съвременните градове са в състояние да изпаднат в паника и при най-малката авария, която спира притока на живителната течност в дома им дори само за няколко часа. Без вода ние не бихме могли да извършим нито една от основните дейности в бита ни – да се измием, да си приготвим храна, да вземем душ или вана, да изперем мръсните дрехи, да измием съдовете в кухнята, да изчистим дома, да измием колата, да полеем цветята, да напоим домашните любимци… И само това ли. Ако по някаква причина водата изчезне за няколко дни или седмици, ние въобще бихме се евакуирали спешно от такова място за живеене, защото животът там би замрял напълно.
Очевидно човек не може да води нормален живот, докато не осмисли, разбере и овладее четирите стихии, от които зависи животът ни като цяло – въздухът, водата, огънят и земята. Без въздух животът продължава само няколко мига, без вода – няколко дни, без плодовете на земята – няколко седмици, без топлина бихме се върнали в ледниковата епоха. Водата обаче е основата на живота на Земята, защото без нея не се извършва нито един живителен процес на планетата – всички познати ни форми на живот тук възникват във водна среда и продължават своето развитие пак благодарение на този универсален разтворител на веществата. Всъщност, животът на нашата планета има йонно-кристална форма и е немислим без течна среда, в която да се извършат основните жизнени процеси. Така е и при растенията, и при животните, и при хората несъмнено.
Щом водата е толкова важна, на кои нейни качества трябва да обърнем внимание? Кое всъщност е най-важното – нейният химически състав, нейните физически качества, нейните свойства. Каква вода е полезна за човека?
В природата няма абсолютно чиста от примеси вода. Всяка изворна вода съдържа в себе си определено количество минерали, соли, микро- и макроелементи във вид на йони, механични примеси и често дори бактерии и микроорганизми. Изворните води, излизащи по естествен път на повърхността, носят в себе си енергията и информацията от всички земни пластове, през които са преминали. След дългогодишни изследвания по цял свят учените единодушно са стигнали до извода, че полезната за човека питейна вода трябва да отговаря на няколко критерия – да съдържа в определени количества основните (около 35 на брой) микро- и макроелемента, от които се изгражда човешкото тяло. Да има повърхностно напрежение от порядъка на 45 – 48 дина на кв. см., рН – от порядъка на 7 до 9 единици (неутрално до леко алкално), окислително-редукционен потенциал (ОРП) – не по-висок от +60 миливолта. Желателно е във водата да няма болестотворни бактерии и патогенни микроорганизми. На базата на всички тези данни са приети общи санитарно-хигиенни норми за питейните води по цял свят.
Човешкото тяло се състои до 80 % от вода. Всъщност нашите клетки „плуват” в междуклетъчна течна среда, в която са разтворени всички хранителни и градивни вещества, от които се изгражда организмът ни. Водата в нас има повърхностно напрежение от порядъка на 43 дина на кв. см., рН – от 7 до 7,5 единици, ОРП – от -100 до -200 миливолта. Природните ниско-минерализирани трапезни и изворни води се доближават до тези параметри, но те стават все по-голяма рядкост и са труднодостъпни за повечето хора. Факт е, че българите през последните 10 години свикнаха да си купуват бутилирани води за пиене, а чешмяната вода (в повечето случаи след филтриране) използват за къпане и за готвене. Това е така, защото от крановете тече странна на цвят, мирис и прозрачност течност с повърхностно напрежение около 70 дина на кв. см., рН – между 6 и 5 и ОРП – от +150 до +600 миливолта!
За да си приспособи за своите нужди такава вода, човешкият организъм изразходва десетки пъти повече енергия, което често води до динамичен спад на физическите сили, обща умора и по-висок риск от всякакви заболявания.
Излиза, че е добре да пием по-богати на минерали и йони води…
По отношение на минерализацията също има общоприети норми, които препоръчват да се използват води с обща минерализация, не по-висока от 1000 mg/l. В България природата ни е дарила с минерални, трапезни и изворни води, които имат достатъчно добри и благоприятни за здравето параметри. Друг е въпросът доколко съзнателно и отговорно се отнасяме към това национално богатство.
Важно е да знаем също така как да пием правилно вода.
Нима и на това трябва да се учим? Пиенето на вода не е ли задоволяване на естествена физиологична нужда на човека?
Да, по принцип е така – пием вода, когато сме жадни. Съвременният човек обаче е изкушен и от наличието на всякакви други напитки – алкохолни и безалкохолни, газирани или не, „натурални” сокове, студени чайове, тонизиращи и енергийни напитки, разтворимо кафе и разтворими плодови напитки… За съжаление цялото това многообразие по-скоро затруднява човешкия организъм, отколкото му помага, защото от всички течности, които вливаме в него, той в крайна сметка извлича водата, която всъщност му е необходима. От гледна точка на нормалното физическо здраве човек трябва да пие (в зависимост от своя ръст и тегло) от 1,5 до 3 литра чиста питейна вода за едно денонощие. Добре е приемът на вода да се извършва половин час преди хранене (200 – 300 мл.) и 1,5 – 2 часа след храна (300 до 500 мл.). Така водата попада на необходимото място в нашия организъм, усвоява се най-добре и върши по най-добрия начин работата, за която е предназначена. По време на храна по правило се пият „кисели” напитки – вино, прясно приготвени плодови сокове, нектари, газирани напитки, натурални сокове, чай и др. Предназначението им е да подпомогнат смилането на храната в стомаха, което, както знаем от уроците по биология, е най-активният киселинен процес в човешкия организъм. Пиенето на вода непосредствено преди или по време на храна води до разреждане на стомашните сокове, което отслабва тяхното общо действие.
Не всички хора приемат пиенето на бутилирани води, а други не могат да си го позволят по различни причини. Има ли начини да подобрим състоянието на чешмяната вода в нашия дом и да я използваме за насъщните си нужди?
Когато нямаме достъп до чисти естествени източници на питейна вода, трябва да се справяме с наличните дадености. На пазара в България има различни видове технологии и системи за домашно пречистване на водата. Повечето от тях представляват филтри за механично, химично или биофизично въздействие върху водата. Използването на преобладаващото мнозинство от тях е свързано с изразходването на сменяеми консумативи, което ги оскъпява допълнително. За съжаление, колкото повече пречистваме водата, толкова повече се отдалечаваме от нейните благоприятни за човека характеристики. Заедно с вредните примеси от водата се отделят и много от жизнено-необходимите за човека съставки. Преминалата през многобройни пречистващи и филтриращи системи вода е условно чиста, но е лишена от естествената си енергия, често е с повишена киселинност и слабо поддържа живота на човека, домашните любимци и растенията.
На този фон през последните две години нашето внимание беше привлечено от технологията на австрийския естествоизпитател Йохан Грандер за ревитализиране – съживяване на водата. Водният човек от Тирол, както го наричат шеговито неговите близки и приятели, е създал преди тридесет години гениално просто устройство, което въздейства върху физичните параметри на водата и по този начин и възвръща първоначалната природна енергия и сила.
Практическият опит от приложението на неговата технология показва, че преминавайки през устройствата Грандер, всяка вода променя своите биофизични качества – намалява повърхностното си напрежение и окислително-редукционния си потенциал; става по-мека – променя своя рН баланс; става значително по-добър разтворител, което й позволява да спре образуването на котлен камък, ръжда и шлам в уредите и инсталациите, използващи вода за битови и промишлени нужди (с такава вода процесите на пране, миене, охлаждане и отопление протичат значително по-ефективно при значително намалени количества миещи, перилни и почистващи препарати).
Ревитализираната вода е неблагоприятна като среда за развитие на основните патогенни микроорганизми и е благоприятна за развитието на живите системи – човека, животните и растенията, както и за живеещите в симбиоза с тях сапрофитни бактерии. Този факт позволява при използването на вода Грандер значително по-лесно и с много по-малко дезинфектанти да се поддържат открити и закрити водни басейни; да се възстанови и облагороди животът на биотопи и водни площи с декоративен характер; да се отглеждат значително по-устойчиви на заболявания и по-жизнени растения и животни.
Технологията Грандер намира приложение навсякъде, където се използва вода за промишлени и производствени нужди, независимо в коя сфера на производството се прилага тази вода, например: в процесите на флотация при обогатяване на руди и извличане на метали; в процесите на охлаждане, отопление и производство на пара; в процесите на миене на машините и производственото оборудване; в производството на водоразтворими бои, грундове и емулсии; в консервната промишленост при подготовката и миенето на суровините, както и самия процес на консервиране; в процесите на производство на храни и напитки, в състава на които се включва вода – хляб и тестени изделия, бира, боза, безалкохолни напитки, бутилирани води, сладкарски изделия, сладолед, млечни продукти и др.; в процесите на бутилиране на вода от естествени извори – минерална, трапезна и изворна; бутилиране на вина и алкохолни напитки; в печатарството при използване на офсетов печат; в производството на стъкло; в производството на влакна, прежди, тъкани и платове; в процесите на изпиране, избелване и оцветяване на тъкани и платове; в производството на пластмаси и пластмасови изделия; във всички сфери на растениевъдството и животновъдството; в производството на лед за бързо замразяване на риба и други речни и морски продукти; при отглеждане на цветя, плодове и зеленчуци в оранжерии; при производството на разсад от различни декоративни растителни видове и в процесите на капково поливане; във всички сфери, където качеството на водата и физико-химичните й параметри – рН, повърхностно напрежение, окислително-редукционен потенциал, електропроводимост, са от съществено значение.
Специално трябва да се отбележи изключително доброто приложение на Технологията Грандер в сферите на хотелиерството, ресторантьорството, в експлоатацията на открити и закрити басейни, вани, спа-центрове, козметични салони и др. При изграждане и саниране на ВиК, отоплителни и климатични инсталации и системи. Във всички процеси на автоматично пране, миене и гладене с пара. При парогенератори и турбини в отоплителни централи.
Какво всъщност става с водата, преминаваща през устройствата за ревитализиране?
Устройствата Грандер имат стоманен корпус, обработен с високочестотно магнитно поле. В сърцевината им има инсталирана капсула с „информационна вода”. Преминавайки през тях водата променя своята линейна структура, завихря се и поема енергията и информацията от капсулата еталон. На изхода водата е преструктурирана, променена като среда за патогенните микроорганизми и е с подобрени параметри като разтворител. Разбира се, това е само малка част от нещата, които можем да споменем в момента, защото очевидно ще трябва да обясним какво стои зад понятията „структурирана вода”, „жива и мъртва вода”, „енергетизирана вода” и др. Но тъй като тази тема е наистина обширна, предлагаме да продължим разговора следващия път.